Yıldız Yağmuru Örgü Modeli Yapılışı

Örgü modelleri video anlatımlardan bu yazımızda yıldız yağmuru örneğinin nasıl yapıldığını öğreneceğiz. Yapımı biraz zor olsa da güzel yazılı ve videolu anlatımla hemen yıldız yağmuru örgü modelini kavrayacaksınız.

Yıldız Yağmuru Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Merhaba, size bugün anlatacağım modelin ismi “yıldız yağmuru”. Modele başlamak için önden düz ördüğümüz zaman haroşa (haroşa nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın) örmemiz gerekiyor. Yani model zaten önden başlıyor, diyelim ki burada yirmi ilmek attıysanız arkasına haroşa örüyorsunuz. O yüzden arkadan haroşa olarak başlıyorum ben. Şimdiki sırayı haroşa olarak geçiyoruz, yani bütün sırayı sıra sonuna kadar düz örüyoruz. Arkayı düz ördükten sonra modelimizi koyacağız. Her zamanki gibi bir tane kenar ilmeğimizi aldık. Sonra üç tane düz örüyoruz.

Daha sonra beş tane ilmeği alıp teker teker dolayacağız. Birinci ilmeği aldık, üç kere doladık. Diğer ilmeklere de aynısını yaptık ve en sona bir ilmek. Bunu bu şekilde sıra sonuna kadar devam ettiriyoruz. Devamında arka sıraya geçiyoruz. Yine kenar ilmeğimizi aldıktan sonra önde iki tane örmüştük, şimdi bir tane örüyoruz. Sıradaki ilmeği ipinizi öne alıp attığımız ilmekleri aşağı bırakıyoruz. Bunu doladığımız beş ilmeğe birden uyguluyoruz. Şimdi beş adet uzun ilmeğimiz oluştu. İpimiz önde, bu beş ilmeği sol şişe alıyoruz. İpi öne atıyoruz ve yeniden sağ şişimize alıyoruz.

800

Bunu biraz sıkıştırıyoruz ve bir adet ters örüyoruz. Tekrar diğer ilmekleri de teker teker çekip aynı işlemi sıra sonuna kadar uygulayıp tüm ilmekleri çözüyoruz. Bu işlemleri uygulayıp en sona bir ters ördükten sonra kenarda kalan üç ilmeği yine düz örüyoruz. Geldik ön kısma, ön kısımdaki tüm ilmekleri sıra sonuna kadar düz örüyoruz. Daha sonra arka kısmı da düz örüyoruz ki bu modelin altta ve üstteki haroşası ortaya çıksın. Arka tarafı da dümdüz ördükten sonra “yıldız yağmuru” örgü modelimiz ortaya çıkıyor,  herkese hayırlı örgüler dilerim.

Videolu Anlatım: Yıldız Yağmuru Örgü Modeli

Anlatımlar için Youtube Arzu Sepeti kanalına teşekkür ederiz.

Daha fazla örgü modelleri için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bir önceki örgü yapılış videomuz küp şeker örgü modelini inceleyebilirsiniz.

Yükleniyor...