Yandan Çarklı Tığ İşi Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda benim de çok beğendiğim bir örgü modelinin yapılışını anlatacağız. İsmi yandan çarklı tığ işi örgü modeli. Daha fazla örgü modelleri için kategorimizi takip edebilirsiniz.

Youtube Arzu Sepeti’nin anlatımıyla;

Merhaba canlarım. Bugün size geçen haftada geçen video söylediğim gibi güzel bir dantel örneği yapmak istedim daha doğrusu tığ işi örneği diyelim. Çok basit yapılıyor yine kullanım alanları çok güzel yani daha kalın yünle bebek battaniyesi olur, hırka olur yani inşallah siz zaten harikalar yaratacaksınız. Ben bu modele yandan çarklı dedim. İçimden geldi öyle.

Öyle yan yan giden bir motifimiz var bu çok basit. Yani ilk başlayanlar bile rahatlıkla yapabilecektir. Zaten ben ona çok dikkat ederim o yandan çarklı modelimiz için size bir zincir sayısı vereceğim. Onun için gerekli zincir sayının 8 zincir ve katları artı bir zincir. Şimdi ben buna dikkat ederseniz modeli ilk başında burada bir sıra sık iğne ördüm. Niye? Çünkü zaten bunu bir lastik olarak düşünün. Direkt seri üstüne kimse başlamaz size isterseniz altına bir sıra yarım trabzan veya tam trabzanda geçebilirsiniz isterseniz.

Örgü Modelinin Son Hali;

yandan çarklı örgü modeli

Yandan Çarklı Tığ İşi Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Şimdi hemen modeli birlikte baştan başlayalım. Şimdi şöyle başlangıcı yapalım şimdi 8 zincir ve katları artı 1 dedik. Ben şimdi her zaman dediğim gibi yaptığınızda sırada zincirleri biraz bol tutun. 3 4 5 6 7 8 şimdi bir 8 daha yapıyorum şu biraz çok bol oldu. Bir dakika 1 2 3 4 5 6 7 8. 8 ve katları iki kat yapmış oldum artı bir yapıyor burada kullandığımız. Trabzan ikili trabzan yani ikili trabzan 4 zinciri tekabül eder buradan isterseniz tutun isterseniz bir şey yapın ben buradan tutuyorum yukarı çıkmak için 4 zincir çekiyorum 3 4 çekti Trabzon için iki kere de oluyoruz biliyorsunuz 1 2 3 4. Yani 5 zincirimi atıyorum ve bir tane çifte trabzan yaptım. Şimdi bundan 4 tane daha yapıyoruz sırasıyla iki ilk sırayı kurduğunuz zaman zaten ondan sonra model rahat rahat ilerliyor 3 çift tekrarli trabzan yaptım bende burada yine kalın bir tür ve kalın bir gün de size anlatıyorum rahat görürsün diye dört bir tane daha yapacağım. Devamı videoda…

Yükleniyor...