Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bir insan için vücutta göze çarpan ilk yerlerden biridir saçlar. Gerek kadınlar gerekse erkeler tarafından oldukça önemli bir yere sahip olmaktan ötürüdür belki de aynanın karşısında geçip saatlerce saçımızla uğraşmak. Hatta o kadar sevilmiş ki saçlar dizelere konuk olmuş. Peki bu sevilen saçlara biz bakım nasıl yapabiliriz?
Her gün onlarca saç telimiz dökülür. 100 saç teline kadar bu dökülme normaldir ve dökülen her saç telinin yerin ne yenisi 1.5 ay ile 2 ay arasında çıkmaktadır. Dökülen saç sayısı arttıkça kellik ortaya çıkar ki bu da istenilmeyen bir durum.

Sağlıklı Saçlara Ulaşmak

Burada madde madde açıklama yaparsak daha akılda kalıcı bir yöntem kullanmış oluruz.
-Her canlı varlık gibi saçlarımızın da belli vitaminlere ihtiyacı vardır. Bu sebeple saçlarını beslemesi adına vitamin almalıyız
-Kaliteli bir tarak kullanmanızı kullanmalı ayrıca saçlarımızı sürekli taramamız saçlarınıza zarar verebilir.
-Saçlarımızı elimizden geldiğince rahat bırakmalıyız.

Sağlıklı Saçlara Kavuşmak İçin Tedavi Çeşitleri

Aslında aşağıda yazacağımız tedavi yöntemlerinden ziyade tedavi yöntemleri mevcuttur. Ancak biz burada iki yöntemi anlatacağız:

1)Protein Tedavisi

Yapımı çok basit olan bu tedavi için 2 yumurtayı çırpıp içine bir çorba kaşığı olacak şekilde zeytinyağı, gliserin ve sirke ekledikten sonra işin çoğunu bitirmiş olmaktayız. Saçımızı şampuanladıktan sonra bu karışımı saçlarımıza sürüp 15 dakika kadar beklemeliyiz. Son aşama ise güzel bir şekilde durulamak. Fazla zaman geçmeden saçınızın daha canlı olduğunu hissedeceksiniz.

2)Zeytinyağlı Bal Tedavisi

Aslında bu tedavi daha kolay bulunabilen malzemelerle yapılmaktadır. Yarım çay fincanı zeytin yağı(yeşil zeytin olmalı) ve bir çay bardağı süzme bal bizim ihtiyacımızı görecektir. Bu karışımı iyice çalkalamamız lazım. Çalkalamanın ardından bu karışım 2 veyahut 3 gün dinlendirilmeli. Dinlendirilen bu karışım saç diplerine yedirilmeli ve saçın sıcak kalması için baş kısmına bir poşet benzeri hava almasını engelleyecek bir şey ile kapatılmalıdır. Yarım saat kadar dinlendirildikten sonra ise bol su ile yıkanılmalıdır. Bu yöntem daha çok köyü saçların daha parlak görünmesi için uygulanmaktadır.

Görüldüğü üzere saç bakımı oldukça zordur ancak o güzel saçlara kavuşmak illa ki meşakkatli bir yolculuktur…

Yükleniyor...