Örgünün Tarihi

Örgü Nedir?

TDK anlamına baktığımızda örgü şu şekilde tanımlanmaktadır: Tığ, şiş veya özel makineyle ilmiklerin yan yana getirilmesiyle örülerek yapılmış şey. Günümüzde örgü pek kullanılmasa zaman içerisinde çok fazla örgü modelleri ortaya çıkmıştır: bebeklere yapılanları, yelek, ceket ,atkı bere, eldiven, kazak vs. bu örnekleri çoğaltmakla birlikte her gün farklı farklı desenlerde örgüler görmekteyiz.

Dünya’da Örgü Tarihi

Anadolu’da olduğu gibi tüm Dünya’da örgü modellerini görmekteyiz ve örgünün geçmişe doğru uzun bir yolculuğu bulunmaktadır. El işçiliğinde önemli yer edinen bu uygulama Anadolu’da daha çok evlenen çiftlerin evlerine büyükleri tarafından hazırlanırdı. Ancak isterseniz bu konuyu genişletip Dünya’da örgünün gelişimine bakalım.
Aslında örgünün tahmin ettiğimizden çok daha uzaklara giden bir tarihini bulunmaktadır.

Arkeologların yapmış olduğu kazılar sonucu örgünün İsa’dan Önce de görüldüğü hatta M.Ö 1000 yıllara dayandığı görülmektedir. Ancak o zamanlarda insanların örtünmek için kullandıkları eşyaların kendilerini daha fazla ısıtması için kullanılmaktaydı.
Zamanla göçebe uygarlıklar ile örgüler Avrupa’ya yayıldı ki İspanyol mezarlarında bir çok örnekleri yapılan kazılar sonucu ortaya çıktı. Avrupa’ya Ege Denizi’nde gerçekleşen ticari faaliyetler aracılığı ile yayıldı. Ancak Avrupa’da İngiltere ve İrlanda’da ilk başta günümüzün aksine erkek işi olarak görülen örgü işi kadınlara yakışık kalmıyordu. Orta Asya’da ise ilk örneklerine Eski Mısır’da mezarlıklarda karşılaşılmıştır.

Zira Kuzey Avrupa’nın bazı kesimlerinde, halat ve ağ yapmakta ustalaşan bazı denizciler kazaklarını kendileri örerlerdi.. Avrupa’da bulunan ilk örneklerin İspanya asillerinin çalıştırdığı Müslüman örgücüler tarafından yapıldığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.
O dönemlerde kullanılan ise tığ yerine tığı andıran gagalı şişlerle, ipliği sol ellerinin işaret parmaklarıyla yürüterek örerlerdi. 16.yy da ise ipeğin batıya ulaşmasıyla beyaz örgü adı verilen ve ince tığlarla örülen dantel perdeler ortaya çıkmıştır
Örme, boyunca insanların örtünme ihtiyaçlarını karşılamanın yanında, renk ve estetik ihtiyaçlarını da karşılamış ve kültürün bir parçasını olmuştur.
Günümüzde ise eski önemini yitirmekte olan örgü yavaş yavaş toplum hayatından çıkmaktadır. Şu an daha çok estetik için kullanılan örgü geçmişte görüldüğü üzere kişisel ihtiyaçları karşılamaya yönelik ön plana çıkarmıştır kendini.

Yükleniyor...