Örgü Bebek Patiği Örneği Yapılışı

Daha önceki bir yazımızda örgü bebek patiği modellerini paylaşmıştık. Bayağı bir istek gelince yapım videosunu eklemek istedik. Örgü bebek patiği örneğinin yapımı oldukça kolay. Yazılı ve videolu anlatımdan öğrenebilirsiniz.

Örgü Bebek Patiği Modeli Yapılışı

Merhaba, bugün sizlere en kolay patik örneğini anlatacağım. Örneğimiz haroşa ve düz örgüden ibarettir. İlk başta kırk ilmek atıyoruz, ondan sonra altı sıra haroşa örüyoruz. Ardından patiğin burnunu yapacağız. Bunun için de doğal olarak kesme yapıyoruz. Yani ilk önce bunu bölüyoruz. Kenar ilmeğimizi aldıktan sonra on dört tane örüyoruz. On beşinci ilmeği sıradaki ilmekle birlikte örüyoruz. Şimdi bu patiğin burnunun birinci ilmeği oldu. Burnun onuncu ilmeğine kadar geliyoruz. Onuncu ilmeği şu şekilde yapıyoruz: örmeden alıyoruz, sıradaki ilmeği örüyoruz, üstünden geçiriyoruz. Geriye on dört ilmek kaldı. Şimdi örgüyü ters çeviriyoruz. Burada tabii düz öreceğiz. Bu noktadaki püf nokta da şu: son ilmeği örmeden alıyoruz, ondan sonra ters örüyoruz. Onuncu ilmeğe kadar örüp onuncu ilmeğimizi sıradaki ilmekle birlikte alıyoruz.

Patik Örgü Modelleri Yapılışı Devam

822

Bu sefer on üç ilmeğimiz kaldı. Yine çeviriyoruz ve bunu on ilmek kalıncaya kadar tekrar ediyoruz. Daha sonra sıramıza devam ediyoruz. Yani normal, dümdüz sıramızı örüyoruz ve kenar ilmeğimizi de atıyoruz. Devamında arkasını ters örüyoruz. Şimdi ilmekleri açacağız. Bunu yapmak için: yine bir kenar ilmeğimizi alalım, iki tane örüyoruz ve doluyoruz. Yine iki ilmek örüp doluyoruz. Bundan sonra hep üç ilmek örüyoruz, doluyoruz. En sonda kenar ilmekle beraber iki ilmeğimizi de örüyoruz. Sonra arka sırayı ters örüyoruz, doğal olarak önünü düz örüyoruz. Bu şekilde dört kere geliyoruz ve dört sıra haroşa elde etmiş oluyoruz. Ardından yine kenar ilmeğimizi örelim, bir tane daha örelim ve ördüğümüzü üstünden geçirelim. Bunu bu şekilde sıra sonuna kadar kesiyoruz ve zincire benzer çok güzel bir görüntü ortaya çıkmış oluyor. Daha sonra örneğin uçlarını birleştirip tabanla birlikte dikmek kalıyor. Bu işlemi de tamamladıktan sonra patik örneğimiz net bir şekilde ortaya çıkmış olacaktır. Herkese hayırlı örgüler dilerim.

Örgü Bebek Patiği Modeli Yapılış Videosu

Yükleniyor...