Merakla beklenen ve herkesin sorduğu istiridye örgü modelinin yapılışının yazılı ve videolu anlatımı modelyeni’de! Düz örgü modeli ve haroşa nasıl yapılır gibi konuları daha önce gördüğümüz için ( sitemizden bulabilirsiniz ) bu modeli yaparken biraz işimize yarayacaklar. İlgili konulara gitmek için örgü modelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İstiridye Örgü Model Yapılışı

İstiridye örgü modelini yapmak için sayfaları geçin. İlk iki sayfa da yazılı olarak anlatım, 3. sayfada da videolu anlatım mevcuttur.

Yazılı Anlatım

Bugün size isim olarak yaz mevsimine uygun ama bence kış mevsimi örülebilecek ve aynı zamanda ördüğünüz yüne bağlı bir model öğreteceğim. Bu benim istiridye örgü modelim. Yine yapılışı çok basit, burada biraz el alışkanlığı gerekiyor fakat ondan sonrası zaten gidiyor. İstiridye örgü modelimiz, dört ilmek ve katlarından oluşuyor. Tabi fazladan iki kenar ilmeği koyacaksınız. Öncelikle şöyle yapıyoruz: on altı ilmek atıyorum, artı iki kenar ilmeği. Arka sırasını ters, ön sırasını düz örüyorum. Çünkü bu model arka sırada kuruluyor. Yani kısacası ilmeğimizi atıyoruz, ilmekten sonraki ilk arka sırayı ters örüyoruz, ondan sonraki ön sıramızı düz örüyoruz. On sekiz ilmek attım ve şimdi modele geçiyoruz.

Bir kenar ilmek, bir tane ters… Şimdi bir tane düz örer gibi batıyoruz. İpimizi iki şişin etrafında on kez doluyoruz. Daha sonra normal, düz örecekmiş gibi sağ şişimizin üzerinden ipimizi geçiriyoruz. Sonra bu on ilmeğin arasından çekip alıyoruz bunu. Alıp bıraktıktan sonra bu sizin örgü ipiniz. Doladığınız ilmekleri düzeltin ve ipi çekin. Başlarda ipi çekmek biraz zorlar sizi. İpi çektiğiniz an sarmallar üst üste toplanıyor. Toplandıktan sonra bir tane daha düz örüp bunları birbirine bağlamış oldunuz. Bunu bu şekilde sıra sonuna kadar devam edin. Böylece ilk istiridyelerimiz oluştu. Arkada örneği kurduk, ön sıramız düz. Bütün ilmekleri geldiği gibi dümdüz örüyoruz.

Yazılı Anlatım Devamı

İkincide zaten anlarsınız, bir kaydırma göstereceğim. Aslında bu zaten düz örgü üzerine kurulmuş bir şey. Yine arka sıramızda modeli tekrar kuruyoruz zaten. Az önce ilk modeli kurduğumuzda bir tersle başlamıştık, şimdi modeli kaydıracağız. Bu sefer üç tane tersle başlıyoruz. Ardından düz örer gibi alıp, on kere doluyoruz. Düz örer gibi ipimizi atalım, çekelim. Doladığımız ilmekleri açıp, ipimizi çekiyoruz. Aralara iki tane ters koyarak aynısını sıra sonuna kadar tekrarlıyoruz. İkinci istiridyelerimiz de çıktı, aralar da olmuş oldu böylece. Yani ilk istiridye sıramızı yaptığımız zaman bir tersle başlayıp istiridyeyi yapıyoruz, kaydırdığımız zamanki sırada da üç tersle başlayıp istiridyeyi yapıyoruz.

Külah Örgü Modeli Nasıl Yapılır?
Nohut Örgü Modeli Yapılışı Videolu Anlatım

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *