Külah Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Külah örgü modelinin yapılışını bir takipçimiz istemişti. Yeni bitirebildik ve örgü modelleri arşivine ekliyoruz. Yapımı oldukça kolay. Hem yazılı, hem de videolu anlatımı ekledim. Aşağıdan ulaşabilirsiniz. Eğer sizler de istek örgü modeli yapılış videosu isterseniz bize ulaşın.

Külah Örgü Modeli Yapılışı

Yazılı Anlatım

Merhabalar, bugün size yine güzel bir model hazırladım. Modelimizin ismi “külah”. Hemen modele geçiyoruz. Külah örgü modelimiz için atacağımız ilmek sayısı: beş ilmek ve katları, artı iki ilmek, artı iki ilmek de kenar ilmeği. Ben daha önceden on beş ilmeğimi attım, artı iki, artı iki kenar ilmeği olmak üzere toplam on dokuz ilmek var. Şimdi ön sıradayız, motifimizi kuruyoruz. Kenar ilmeğimizi ördükten sonra iki tane ters örüyoruz. İki ilmeği birlikte tersten örüyoruz, sonra bir tane ters örüyoruz ve bir tane doluyoruz. Modelin biri bu, devamında iki ters, iki ters birlikte; bir ters, bir tane de doluyoruz. Üçüncüde iki ters, iki ters birlikte; bir ters, bir tane doluyoruz. Artı iki dediğimiz ilmekleri iki tane ters olarak örüyoruz.külah örgü modeli (2)

Külah Örgü Modeli Devam

Arka sıralarımızı doladığımız ilmekler hariç hep düz örüyoruz. Yani kenar ilmeğimizi ördük, dolamaları ters ördük ve geri kalan tüm ilmekleri düz ördük. Modelimizin üçüncü sırasında öndeyiz: modeli kurduk, şimdi külahları yapıyoruz. Kenar ilmeğimizi attık, dört tane ters, bir düz örüyoruz. Diğer motiflerde de aynısını tekrarlıyoruz. Sonuna artı iki ilmeğimizi iki ters olarak örüyoruz. Bundan ikişer sıra yapacağız. Arkada dördüncü sıradayız: dört tane düz, bir tane ters. Bunu şimdi bir kez daha yapıyoruz. Bir ön bir arka ikinciyi yapıyoruz şimdi. Dört ters, bir düz olarak sıra sonuna kadar geldik. Sonda yine iki ilmeğimizi ters örüyoruz, kenar ilmeğimizi alıyoruz. Arka sırayı yapıyoruz: iki düzle başladık. Model başlıyor yine: bir ters, dört düz olarak devam ediyoruz ve kenar ilmeği. Bir dondurma külahımızı yapmış olduk. Şimdi kaydıracağız bunu. Yedinci sırada öndeyiz: iki tersi attıktan sonra bir dolama, iki tane ters örüyoruz. Sonra sıradaki iki ilmeği birlikte ters örüyoruz. Devamında iki tane ters örüyoruz, bir tane daha ters örüyoruz. Birinci motifi tamamladık. Bunu böyle devam ediyoruz.

Arka sırayı yine normal, ilk anlattığım gibi örüyoruz. Hepsi düz, sadece dolamalar ters. Yani dört düz, dolamayı ters. İki kere daha tekrar ediyoruz bunu. Daha sonra dokuzuncu sırada öndeyiz: kenar ilmeği attıktan sonra, iki tersimizi attık. Bir düz, dört ters örüyoruz. Böylece iki kez daha tekrarlıyoruz bunu da. Onuncu sırada arkadayız: Kenar ilmek, dört düz, bir ters. Yine aynı şekilde iki kez tekrarlıyoruz. Artı iki ilmeğimiz olan iki düz örüyoruz. Bunu bir kez daha önlü arkalı örüyoruz ve sonra tekrar ilk sıradan başlayacağız. Böylece külah örgü modelimiz ortaya çıkmış oluyor.

Külah Örgü Modeli Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

Yükleniyor...