Kolay Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Her zaman zor örgü modelleri yapılış videoları eklemek istemedik, bu konumuzda da kolay örgü modeli nasıl yapılır onu öğreneceğiz. Basit bir anlatımı var. Hem yazılı hem de videolu anlatımdan modelin yapılışını öğrenebilirsiniz. Daha fazla örgü modelleri için kategorimizi ziyaret edin.

Kolay Örgü Modeli Yapılışı

Yazılı Anlatım

Bugün size basit bir örgü tekniği göstereceğim. Yani çok fazla örgüyü bilmeyen kişilerin de yapabileceği, sadece düz ve terslerden oluşmuş bir modeldir bu. Yapılışı da çok basittir, üç adımda çıkıyor ortaya zaten. Her zamanki gibi kenar ilmeğimizi aldık. Şimdi ilk olarak dört tane düz örüyoruz. Devamında iki tane ters örüyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar geleceğiz, ondan sonra size arka sırayı göstereceğim. Şimdi bu ön sıramızda dediğim gibi, dört düz ve iki ters şeklinde sıra sonuna kadar geldiniz. Arkaya döndüğünüz zaman, fark ettiyseniz arkası da aslında bir desen şeklinde çıkıyor. Bunun için de yapmanız gereken: kenar ilmeğimizi örüyoruz, arka şekilde ilmekler geldiği gibi örülüyor. Yani bu şu demek: düz geldiyse düz, ters gelmişse ters örüyoruz. Yani bu arka sırada da iki düz, dört ters şeklinde ilerliyoruz. Yine sıra başına kadar böyle gideceğiz.

İstiridye Örgü Modeli Nasıl Yapılır? Tıklayın!

Yazılı Anlatım Devamı

Şimdi dediğim gibi dört düz, iki ters şeklinde arkaları geldiği gibi ördük. Bunu iki kere örüyoruz, yani iki sıra. Dört düz iki ters, arkayı ördük; tekrar önde dört düz, iki ters şeklinde arkayı bitirdik. Modelimizin ilk aşaması bu. İkinci aşamasında yine ön taraftayız: bir kenar ilmeği alıyoruz, iki tane düz örüyoruz, iki ters örüyoruz. Ondan sonra dört tane düz örüyoruz. Şimdi yine az önce yaptığımız gibi devam. İki ters, dört tane düz… Bunu sıra sonuna kadar gideceğiz. Arkayı yine ilmeklerin geldiği gibi öreceğiz ve bunu iki kez tekrarlayacağız. İki sıra öreceğiz, ondan sonra modelimizin son aşamasına geleceğiz.

Son aşamada tamamen kaydırmak için başlangıcımızı şöyle yapıyoruz: kenar ilmeğimizi aldık, bu sefer iki ters ile başlıyoruz. İki ters, dört tane düz… Böylece sıra tamamen istediğimiz gibi kaymış oluyor. Söylediğim gibi üç adımda yapılıyor, göstermiş olduğum her bir yeri iki kere örüyoruz. “Örgüyü hiç bilmiyorum” diyen birisi bile bu motifi kolaylıkla yapıp kullanabilir, iyi günler dilerim.

Videolu Örgü Modeli Yapılışı

Anlatım için Youtube Arzu Sepeti’ne teşekkürler. Örgü teknikleri öğrenmek istiyorsanız takipte kalın.

Yükleniyor...