Kına Gecesi Kıyafeti Nasıl Seçilir?

Ülkemizin her yöresinde şanlı şöhretli yapılan kına gecelerinin evlilik yapacak olan gelini düğün öncesi stresten uzaklaştırmak ve unutulmaz anılar kazandırmak içim güzel bir gelenek olması bu geleneğin sürdürülmelisinde önemlidir.

Kına Gecesi Kıyafeti Sadece Kırmızı Olmak Zorunda Mı?

Kına gecesi kıyafeti sadece kırmızı olmak zorunda olmadığı konusunda rahat bir skalada olmalıdır. Anadolu ve Osmanlı motifleri ile bezenen gösterişli bir kıyafet olmalıdır. Bindallı olarak ilk kırmızı renk düşünülürken ancak bordo tonları da etkileyici bir tarz sunacaktır. Kınanın sonuna doğru ise gelinin daha rahat etmesi için altına etek yerine şalvar giyilmesi daha iyi olacaktır. Üst kısmına da oldukça uzun elbise gibi önden iliklenen bir kıyafet uygun olabilir. Kına kıyafetinin gelinin üzerinde iyi durması gereklidir ki kınaya gelen tüm misafirlerin gelinin tarzını bu şekilde göreceği unutulmamalıdır.

Kına Gecesi Kıyafetinin Kolları

Kına gecesi kıyafetinin kollarının bileklerine kadar sarkık kol modelinde seçilmesi gecenin yıldızı olduğunu hissetmesini sağlayacaktır ve kınayı yaktıktan sonra ise kollarını daha rahat hareket ettirmesini sağlayacaktır. Motifler ile başta altın sarısı ve yaldızlı renkte el işlemeleri ile ince çiçekler tarzında tercih edilmelidir. Ayrıca son dönemde hint tarzı kına gecesi kıyafetleri ve değişik renkteki kıyafetler de moda olmaktadır. Yeşil, mor ve sarı gibi renklerin tonlarını kına gecesi kıyafetlerinde çoklukla görmekteyiz.

Kına Gecesi Kıyafetinin Tac Modelleri

Kına gecesi tacı ise bele kadar uzanan modellerin daha popüler olması son dönemlerde saray ya da otantik bir havayı yansıtmak için tercih edilmektedir. Tac olarak bazı yörelerde gelinin alnında üzerinde ufak altınlar olan bantlar kullanılmaktadır. Ya da kırmızı ve beyaz tüller ile şık bir süsleme ile tac kullanılmaktadı. Gelinin ayağına rahat ama şık bir ayakkabı tercih etmesinin önemi oldukça fazladır. Kaftanın ve bindallının altından görünen ayakkabıları kına gecesi kıyafetinin tarzına ve renklerine uygun seçmek gereklidir.
Yükleniyor...