Kelebek Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Yıllardır örgü modelleri arasında yerini koruyan kelebek modelinin yazılı ve videolu anlatımını ekliyoruz. Modası hiç geçmeyen bir örgü modeli. Eminim bilenler hatırlayacak, bilmeyenler de çok sevecektir. Örmek için bir kaç tekniğe ihtiyacınız olacak. O tekniklere de örgü teknikleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kelebek Örgü Modeli Yapılışı

Merhaba, bugün sizlere aslında çok eski olan, birçoğumuzun da unutmuş olduğu kelebek örneğini anlatacağım. Buna papyon da deniyor ama genelde kelebek olarak geçiyor. Bu örnekte şu önemli: örnek önden değil, arka sıradan başlıyor. Bu yüzden söylediğim gibi örneğe siz ek olarak bir düz ile başlayın, arkaya geçin. Arkaya geçtiğimiz zaman, her zamanki kenar ilmeğimizi alıyoruz. Ben burada iki kenar ilmek kullandım, yani bir tanesini tersinden ördüm. Şimdi ipliğimizi önde bırakıyoruz, beş tane örmeden alıyoruz. Biraz ilmeklerinizi ayırın, öndeki ip gelmesin. İpimizi yine öne alalım, beş tane örelim. Bu şekilde sıra başına kadar geliyoruz. Şimdi dediğim gibi arka sıradan motifi koyduk. Ön sırada tekrar yine normal başlıyoruz.

Diğer Örgü Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız!

Arkada örmeden aldığımız ilmekleri dümdüz örüyoruz. Bütün sırayı, o iplikleri göz önüne almadan düz olarak örüyoruz. Arka sırada tekrar aynı işlemi uyguluyoruz. Bu şekilde üç tane ilmek yapıyoruz. Yani üç tane ipimiz olacak. Daha sonra bunları toplayacağız. Üç ipliğimiz olduktan sonra bunları toplamalıyız ki kelebek şeklini alsın. Bunun için yine kenar ilmeklerimizi ördük, daha sonra iki tane örüyoruz. Ortadaki ilmek için üç tane ipi şişimize alıyoruz, ortadaki ilmekten geçirip ipliği çekerek bırakıyoruz. Tekrar o iki tanemizi ördük, arada iki tane boş vardı onları örelim. Bu işlemleri diğerlerine de uygulayarak kelebek modelimizi ortaya çıkarmış

Videolu Anlatım: Kelebek Örgü Modeli

Yükleniyor...