Gıybet Örgü Modeli Yapılışı

Çeşitli örgü modeli yapılış videoları paylaşmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda “gıybet” olarak isimlendirilen örgü modelinin yapılışını göreceğiz. Yazılı anlatımdan pek anlayamazsanız aynı şekilde videolu anlatımı da ekliyorum.

Youtube Arzu Sepeti kanalının anlatımı ile örgü modelleri arşivinden gıybetin yapılışı aşağıda anlatılmıştır. Sağda bulunan ileri bölümünü kullanarak videoya ulaşabilirsiniz (4. sayfada).

Gıybet Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Yazılı Anlatım

Merhaba, bugün size yine güzel ve sadece düz – ters örgüden meydana gelen bir örnek göstermek istedim. Bu modelin ismini, gıybet şarkısını dinlerken oluşturduğum için “gıybet” koydum. Bu gıybet örgü modelimiz on dört ilmek ve katlarından oluşuyor, artı iki kenar ilmeği. Ben daha önceden on altı tane ilmeğimi attım, kıvrılmasın diye arka tarafını düz ördüm. Modele de hemen başlayalım… Bir kenar ilmeğimizi örüyoruz. Öndeyiz, ilk sıramızda yedi tane ters örüyoruz. Sıradaki iki ilmeği önden batarak ikisini birlikte düz olarak örüyoruz. Ardından beş tane düz örüyoruz, bir tane doluyoruz. On dört ilmeğimiz olduğu için bir de kenar ilmeğimizi örüyoruz. Arka sıraya geliyoruz, ikinci sıramız. Kenar ilmeğimizi düzden ördükten sonra dolanan ilmek de ters olarak yedi tane ters örüyoruz. Yedi tane de düz örüyoruz, kenar ilmeğimizi atıyoruz.

Yazılı Anlatım Devamı 2. Sayfa

Üçüncü sırada öndeyiz: bir kenar ilmeğini ördük, daha sonra altı tane düz örüyoruz. İki ilmeği birlikte düzden örüyoruz, tekrar beş tane düz örüyoruz, bir tane doluyorum ve bir tane düz örüyoruz. Dördüncü sıramızda arkadan tüm ilmeklerimizi ters örüyoruz. Ördükten sonra beşinci sıramızda kenar ilmeğimizi yine ördük, beş tane ters örüyoruz. Sıradaki iki ilmeği birlikte düz ördük, sonra beş tane düz ördük, bir dolama yaptık, iki tane ters ördük. En sonda kenar ilmeği… Altıncı sırada arka bölümdeyiz: kenar ilmeğimizi ördük, sonra iki tane düz örüyoruz. Ardından dolama dahil yedi tane ters örüyoruz, beş tane düz örüyoruz ve bir de kenar ilmeği. Yedinci sıramızda yine kenar ilmeğimizi ördük, dört tane düz örüyoruz. Sıradaki iki ilmeği bollaştırarak ikisi bir arada düz örüyoruz. Tekrar beş tane düz, bir doluyoruz, üç tane düz örüyoruz ve kenar ilmeğimiz.

Önde devamlı olarak düz ördüğümüz sıraların arka kısımlarının hepsini ters örüyoruz. Dokuzuncu sırada kenar ilmekten sonra üç tane ters örüyoruz. Sıradaki iki ilmeği ikisini birlikte düz ördük, beş tane düz örüyoruz, bir tane doluyoruz, dört tane ters örüyoruz. Onuncu sırada arkadayız: kenar ilmeğini attıktan sonra dört tane düz örüyoruz, sonra yedi tane ters örüyoruz, üç tane düz örüyoruz. On birinci sırada öndeyiz: iki tane düz örüyoruz.

Yazılı Anlatım Devam 3. Sayfa

İki tane düzü önden alarak birlikte örüyoruz. Beş tane düz örüyoruz, bir tane doluyoruz ve beş tane düz örüyoruz. On ikinci sırada arkadayız: tüm ilmekler ters. On üçüncü sırada öndeyiz: kenar ilmeğinden sonra bir tane ters ördük, sıradaki iki ilmeği birlikte düz ördük, beş tane düz örüyoruz, bir tane doluyoruz, ipimizi öne atıp altı tane ters örüyoruz. Arka sırada kenar ilmekten sonra altı tane düz örüyoruz, sonra zaten dolama yerindeyiz. Yedi tane ters örüyoruz, bir tane de düz ördük. On beşinci sıramızda kenar ilmekten sonra iki ilmeği birlikte düz topla, beş tane düz ör, bir tane dola, yedi tane düz ör. Önde düz ördüklerimizi arkada komple ters örüyoruz. Gıybet örgü modelimiz böylece ortaya çıkmış oluyor.

Videolu Anlatım

Örgü Teknikleri Öğrenmek İstiyorsanız Sayfamızı Ziyaret Edin!

Yükleniyor...