Model Yeni,ilgili her şey için bir numaralı kaynağınız! Örgü ürünleri, örgü ipuçları ve püf noktaları ve örgü dünyasında gezinmenize yardımcı olacak diğer rehber bloglar sunuyoruz. Örme yolculuğunuza başlamak istiyorsanız, web sitemizi ziyaret edin ve kendinize yardımcı olacak çok çeşitli örgü ile ilgili makalelerimize göz atın. 

Model Yeni’de örgünün güzelliğini keşfedin ve yeteneğinizi kullanın!

Yapabileceğiniz örgü modelleri

Yeni başlayanlar, örgü yaparken yapabilecekleri farklı desenler hakkında yeterli bilgiye sahip değiller, bu yüzden bildikleri bir veya iki desene bağlı kalıyorlar. Bu, kalıplarda ustalaşmak için iyi bir yol olsa da, sadece birkaç kalıpla sınırlı olduğunuz için örgüdeki ilerlemenizi de engelleyecektir. 

Örme konusunda tutkuluysanız ve bunu bir hobi veya kariyer olarak sürdürmek istiyorsanız. Farklı örgü modellerini öğrenmek, başarılı bir örgü yolculuğunun ilk adımlarından biridir. 

Aşağıdaki kılavuzu kullanarak yapabileceğiniz daha fazla deseni keşfedin:

Örgü dikiş 

Bir Örgü dikiş, örgüdeki en temel desenlerden biridir. Öğrenmesi kolay ve hızlıdır, bu yüzden birçok insan bu kalıbı diğer mevcut olanlara kıyasla daha sık kullanır. Ek olarak, bu aynı zamanda jartiyer ipleri oluşturmak için kullanılan eski bir örgü dikiştir. Bu örgü modelinin özellikleri ‘V’ harfini oluşturması, ters ilmekler, fitilli ilmekler ve yosun oluşturmasıdır. 

Örgü dikiş yapmak istiyorsanız, herhangi bir renkte kamgarn ipliğine, 8-14″ uzunluğunda örgü iğnelerine, büyük gözlü bir iplik iğnesine ve küçük makaslara ihtiyacınız olacaktır. 

Jartiyer dikişi Jartiyer dikişi

de öğrenmesi kolay başka bir temel modeldir. Bu kalıpta uzmanlaşmak, projeleriniz için yapabileceğiniz başka kalıplar oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Jartiyer dikişi, yatay sırtlar oluşturan her sırada örülen ilmekler sayesinde kolayca tanınabilir. 

Kalın ve esnek bir giysi yaratmak istiyorsanız bu model tam size göre. Jartiyer dikişi dalgalı bir desen oluşturduğundan projenize benzersiz bir görünüm kazandırdığı için birden fazla renk iplik kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Stockinette dikişi 

Stockinette dikişi, farklı desenlerle mücadele eden yeni başlayanlar için ideal olan temiz ve tek tip bir desen oluşturur. Bu, purling ve örgü becerilerinizde ustalaşmanıza yardımcı olabilecek popüler bir dikiş modelidir. 

Bu kalıbı benzerlerinden farklı kılan, doğru ve yanlış taraftan oluşmasıdır. İnsanlar ikisi arasındaki farkı fark etmeyecek olsa da, dokuya göre hemen anlayacaksınız. Pürüzsüz taraf doğru taraf, engebeli ve dalgalı dokuya sahip olan taraf ise yanlış taraftır. 

Çorap dikişi hakkında bilmeniz gereken bir şey, üst ve alt kenarlarda kıvrılma eğiliminde olması, süveterin veya fuların uçlarında kıvrılma efekti vermesidir. Bazı insanlar, projelerine dekoratif bir stil verdiği için efekti sever, ancak hayranı değilseniz, bir kenarlık ekleyerek bundan kaçınabilirsiniz. 

Ek olarak, çorap dikişi yastıklar, kupa tutucular, kazaklar, eşarplar ve diğer basit ev eşyaları için idealdir.

Tohum dikişi

Yapabileceğiniz bir diğer kolay örgü modeli ise kumaş üzerindeki gamzeli desenleri ile bilinen tohum dikişidir. Çoğu insanın desene baktığında gördüğü bu olsa da, bazı insanlar kumaşın üzerine dağılmış ekilmiş tohumları görür. 

Bu modelle ilgili olarak örenlerin sevdiği şeylerden biri, kenarlarda ve uçlarda kıvrılmamasıdır, bu da projenizin son görünümü üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Ayrıca giysinin her iki tarafı için de endişelenmenize gerek yok çünkü her ikisi de aynı sonuca sahip. Ek olarak, tohum dikiş deseni yatay ve dikey örgüler ve purllerden oluşur. 

Tohum dikişi jartiyer dikişine benzer. Ayrıca ters çevrilebilir olması onu battaniyeler ve eşarplar için ideal kılar. 

Bambu dikiş

Adından da anlaşılacağı gibi, bambu dikiş giysi üzerine dikilmiş küçük bambu çubuklar gibi görünür. Bu desen türü atkı, kazak, çorap ve eldiven gibi erkek giyimi için idealdir. Kalın dokusu nedeniyle su ve diğer sıvıları kolayca emebilir, mutfak kullanımı ve temizlik bezleri için mükemmeldir.

Bambu dikiş, dikiş yöntemi kolay olduğu için yeni başlayanlar için de idealdir. Sadece iki sıra olan üç dikişli bir tekrar. Biraz pratikle bambu dikişi kolayca yapılabilir. 

Balıksırtı dantel ribana Balıksırtı dantel ribana

, deneyimli örgücülerin yapabileceği gelişmiş desenlerden biridir. Bu desen, iki çizgi arasında çapraz çapraz dikişler dizisidir. Ancak kumaş karşı tarafa baktığında paralel sıralar olarak da görünebilir. 

Birçok örücü tarafından sevilen balıksırtı dantel kaburga dikişini yapan şey, profesyonelce yapılmış görünmesidir. Desenler tek tiptir ve zor bir dikiş izlenimi verir. Yapması zor olsa da başarması imkansız değil. 

Fileli dikiş

Fileli dikiş birçok kişiye yaz ve boho kıyafetleri hatırlatır. Yapması başta bazı kişilere zor gelebilir ama bu dikiş en kolay ve popüler örgü modellerinden biridir. Desenlerin dikilmesinin kesişim noktalarında ilmekler ve düğümler vardır, bu da her bir dikişin sabitlendiğinden ve kolayca geri alınamayacağından emin olur. 

Fileli dikiş yazlık kıyafetler için tasarlansa da desenleri eşarp ve battaniyelerde de kullanılabilir. 

Keten dikiş

Keten dikiş deseni eski kumaşa benzerliği ile bilinir, bu yüzden birçok insan buna kumaş dikişi de der. Bunun dokusu ve görünümü, dokuma olduğunu düşünmenize neden olabilir çünkü kumaşın üzerinde küçük çubuklar görülebilir. Keten desenini örgücüler arasında popüler yapan şey, ters çevrilebilir olmasıdır, bu da onu koyu renkli örgüler yapmak istiyorsanız ideal bir desen yapar. 

Ek olarak, keten dikiş, kalın olduğu ve giyen kişiye rahatlık ve sıcaklık sağladığı için kapüşonlar ve eşarplar için mükemmeldir. 

sepet örgüsü dikiş    

Örgü modelleri arasında sepet örgüsü en karmaşık desenlerden biridir. Nasıl ters yapacağınızı bilmiyorsanız, sepet örgüsü yapmak sizin için bile zor olabilir. Önce ters dikişi öğrenin, böylece sepet örgüsünü takip etmek kolay olacaktır. 

Bu desen hakkında bilmeniz gereken bir şey, temel biçiminin yosun dikişi olmasıdır. Yani yosun dikişine zaten aşina iseniz, sepet örgüsünü kolayca öğrenebilirsiniz.

Sepet örgüsü dikişi, gerçek hayattaki sepet dışını andırdığı için birçok örücüye hitap ediyor. Bu model eşarplar, şapkalar, battaniyeler, yastık kılıfları, keseler, kupalıklar, çantalar ve daha fazlası gibi çeşitli projeler için mükemmeldir. 

Ters kenar dikişi

Ters kenar dikişi, düz dikişin daha basit bir versiyonudur. İlk bakışta bu desenin yapımının zor olduğunu düşünebilirsiniz, ancak basit dikiş desenlerine yalnızca karmaşıklık ve benzersizlik kattı. Ters sırt dikişi, kumaş üzerinde bir sırt deseni vermek için her sıradaki ters dikişlerle değişen stokinette dikiş katmanlarından oluşur. 

Sırt dikişini denemek isterseniz boyunluk, bone, bere yapmayı deneyebilirsiniz.

Kartuş kemer nervür dikişi    

Kartuş kemer nervür dikişi, herhangi bir projeyi göz alıcı hale getirecek nervür deseninden oluştuğu için örgüdeki en eşsiz desenlerden biridir. Bu desen, her bir nervürün ayrı ayrı örüldüğü ve birlikte dikilerek birleştirildiği izlenimini vermektedir. 

Tek kaburga örgü  

Tek nervürlü örgü, dönen dikişler ve ters dikişlerden oluşan ve dikey sütunlar oluşturan tek tip bir desene sahiptir. Bu desen anahtarlık, eşarp ve şapka gibi güzel görünüyor. 

Fayans dikişi

Adından da anlaşılacağı gibi, fayans dikişi kumaş üzerinde kabartmalı görünen tek tek kare desenlerden oluşur. Bu dikiş tarzı, aynı anda hem çok sıcak hem de çok soğuk olmak istemiyorsanız idealdir.   

Çapraz Basketweave Stitch

Kullanımı kolay ancak zor görünen bir başka model de Diyagonal Basketweave Stitch’tir. Yapması kolaydır ve küçük veya büyük dikiş alanları için ideal olabilir. Bu deseni çekici kılan özelliği ise kumaşa farklılık katması ve püskül gibi çeşitli renk ve desenlere yer vererek istediğiniz kadar yaratıcı olabilmenizdir. 

ahududu dikiş 

Ahududu dikişi, deseni meyvenin küçük versiyonlarını andırdığı için adını ahududu şeklinden almıştır. Bu stil, ahududu çalısına benzediği için Trinity Stitch veya Blackberry Stitch olarak da adlandırılır. Ek olarak, projenize battaniye, bone, eşarp ve bozuk para cüzdanı gibi boyut ve benzersizlik eklemek istiyorsanız bu model harika bir seçimdir. 

Elmas petek örgü Elmas petek

örgü özellikle diğerlerinden farklı olmak istiyorsanız yapabileceğiniz en güzel örgü modellerinden biridir. Nektar tarak hücrelerine benzer ve çoğu örgüde göreceğiniz olağan elmas desenine boyut verir. Elmas petek dikiş, boneler ve eşarplar için nadirdir, bu nedenle onları çoğunlukla kazaklarda göreceksiniz. 

Model Yeni: Örgü için güvenilir kaynağınız
Model Yeni: Sizin için örgü modası

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *