Kanaviçe (Etamin) Nedir? Kimler için işlernir?

Etamin nedir?

İşlemeli, örgü, dikiş nakış insanlık tarihi kadar geçmişi olan ve dikiş dikmekle başlamış olan çok eski bir el sanatıdır. Bir çok kadının sevdasının simgesidir.
Etamin, kullanılan kumaşın etamin kumaşı (karelere bölünmüş) olarak adlandırılması nedeniyle kanaviçe, goblen, çarpı, yarım çarpı işlerine verilen bir diğer isimdir.(TDK)

Etaminin Tarihi

Etaminin ilk örneklerine Orta Asya Türklerinde rastlanır. Bu işleme sanatı göçlerle, elçilerle batıya ve diğer ülkelere de yayılmıştır. Geleneksel kültür içinde devam ederek gelen süs ve süsleme, güzel ve güzellik olgusu da insanların tüm yaşamları boyunca terk edemedikleri yaşam biçimi olmuştur. Bu kültür de kadınların daha etkin rol aldıkları gözlenmiştir. Franz Werfel, “Kadının istediği iki şey vardır: Erkeğin gözüne girmek, kadının gözüne çarpmak” özdeyişi ile vurgulamak istediği gibi, kadınlarımızın daha güzel görünme arzuları ve çevrelerini güzelleştirmek düşüncesinden yola çıkarak günümüze kadar ekonomik ve kültürel değişiklikler göstererek gelmiştir. Anadolu’da, “Kız beşikte, çeyiz eşikte” atasözü, Türklerin “İşleme Sanatı”na verdiği önemi fazlasıyla göstermektedir

Etamin Daha Çok Kimler İçin İşlenir?

Günümüzde hala kullanılmakta olan “kanaviçe” ya da diğer adı ile etamin yeni gelinlerin çeyizlerini süslemektedir.
El emeği göz nuru kanaviçeler oldukça zahmetli olmakla birlikte çok uzunca zaman ister fakat çokta zevk verir.
“Eski dönemlerde kızlar sevdalandığı erkeğe mendil işlermiş kanaviçeden aşkını ilan edermiş” ne çok aşklara sahiplik etmiştir kanaviçe. Kim bilir hangi aşklar işlenmiştir?
Askere giden yâre yaparmış eskiden genç kızlar fakat şu an pek dikkatleri çekmemektedir. Hayal ederek sevdasını dalıp gidermiş sevdasının peşine etamini işlerken ve nihayetinde iğneyi eline batırır, kanayan parmağını mendile sürerdi. İşte bu işleme ve üzerinde ki kan hatırasıydı kadının, sevdiğine.
Etamin günümüzde ise bu anlamını yitirmiş vaziyettedir desek yalan olmaz açıkçası. Günümüzde estetik bir görünüm amaçlı ve süs eşyası olarak kullanılan etaminin bezlerinde sakladığı anlamlar çok daha farklıymış oysa. Çok küçük bir kısımla da olsa etamin hâlâ bu anlamını taşıyarak yardan bir haber getiriyor.

Yükleniyor...