Ojeler Hakkında Kısa Bilgiler

Oje Nedir?

Günümüzde oje bir çok kadının parmaklarında yer edinmiştir. Sade renklerinin dışında parlak, cilalı tarzları da bulunan ojenin Mısırlılar tarafından sınıfsal ayrımları belli etmek amacıyla kullanılmıştır. Hatta belli tarihi dönemlerde ayrımların daha net olması adına oje renkleri farklılaştırılmış olup, üst sınıflar daha koyu ve parlak renklerinde; alt sınıf ise donuk ve açık renklerde oje sürebilmekteydi.
Oje el ve ayak tırnaklarına sürülen ve gittikçe daha da popüler olan diğer makyaj malzemeleri gibi süs amaçlı bir kozmetiktir. Ojenin bu denli çok fazla kullanılması yanında oldukça farklı tarzları mevcuttur, mesela çift renkli ya da desenli bir tırnak veyahut çatlamış görüntüsü veren vs. bu örnekler elbette ki çoğaltılabilir.
Ancak günümüzde kozmetik ürünlerinin başında gelen oje için en büyük sıkıntı geç kurumasından kaynaklı olarak kuruma esnasında kazara görüntünün bozulmasıdır. Gelişen bu olaylar çerçevesinde objelere kolay kuruma özelliği kazandırılmış ayrıca oje kurutma makineleri çıkarılmıştır.

Oje Sürümü

Yukarıda da dediğimiz gibi oje kurumadan günlük aktivitelere geri dönülmemelidir. Eğer ki zaman anlamında kısıtlayıcı aktiviteleriniz var ise teknolojik çözümler geliştirip oje kurutma makineleri alınmalıdır. Ayrıca geleneksel uygulamalar ile ojeye üflemenin yanında saç kurutma makinesi ile de oje kurutulabilir.
Ayrıca unutulmamalıdır ki sürekli oje sürmek tırnak sağlığı açısından yararlı değildir.
Oje tırnağın hava almasına engel olmaktadır ve bu durum sonucunda tırnaklarda sararma ve sağlıklı görüntülerini kaybetmeye sebep olur. Bunların başımıza gelmesini istemiyor isek oje uygulamalarına belli zaman aralıkları ile ara vermeliyiz.
Ojeyi sürerken dikkat etmemiz gereken diğer bir husus ise ojenin parmak dışına taşmasını engellemek. Özellikle ayak parmaklarında daha çok karşılaştığımız bu durum için parmak aralarına pamuk ve ya bir destekleyici malzeme koymamız parmaklar arasındaki mesafeyi arttıracağından ojeyi sürmek daha kolay olacak ve parmak dışına taşma ihtimali de düşecektir.

Ojeyi Çıkarmak

Son aşama ise ojeyi tırnaklarımızdan çıkarmaktır. Bunu aseton adı verilen kimyasal bir sıvı madde ile yapmaktayız. Ojenin kendiliğinden çıkmasını beklemek tırnaklarda parça parça oje şekillerine neden olacaktır ki bu durum estetik görülmeyecektir. Bu sebeple ojelerimizi bir pamuk ve aseton yardımı ile tırnaklarımızdan çıkarmayı öneririz.

Yükleniyor...